Zdrowie

Ból TMJ, który powoduje zawroty głowy, pełnię uszu i trzaski, a także ból głowy skroni

By 13 marca 2020 No Comments

Czy masz ból szczęki? A może zgrzytasz zębami? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Szacuje się, że ponad 20% ogólnej populacji w jednym punkcie ma objawy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym (TMJ).

Twoja szczęka lub TMJ jest najczęściej stosowanym stawem w ciele. Jest to również jedno z najbardziej złożonych stawów. Podobnie jak staw kolanowy, niewielki kawałek chrząstki amortyzuje i oddziela staw szczęki, aby szczęka mogła się swobodnie poruszać. Za każdym razem, gdy mówisz, żujesz lub połykasz, ruszaj TMJ.

Szczęka ma trzy ruchy funkcjonalne: otwieranie / zamykanie, z boku na bok oraz projekcja / chowanie. Kiedy usta są otwarte, TMJ najpierw obraca się wokół osi poziomej. A kiedy otworzysz usta szerzej, ruch łączy się ze szczęką przesuwającą się do przodu i do dołu. Po zamknięciu ust ruch jest odwrócony.

Częstym problemem szczęki jest zespół TMJ. Zespół dysfunkcji TMJ występuje zwykle u kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Wczesne oznaki i objawy obejmują kliknięcie szczęki, tkliwość mięśni przed uchem i za zębami oraz tępy ból w stawie. Po objawach tych często występują skurcze mięśni żuchwy, które charakteryzują się bólem, gdy szczęka porusza się podczas żucia i mówienia. Ból stopniowo nasila się i towarzyszy mu ograniczona ruchliwość.

Przewlekły i nieleczony zespół dysfunkcji TMJ może wypierać chrząstkę, co powoduje ucisk i rozciąganie powiązanych tkanek miękkich i nerwów czuciowych. Przesuniętą chrząstkę można ścisnąć w określonej pozycji, jeśli otworzysz usta, a szczęka jest zablokowana.

Jeśli zaciskasz zęby i zgrzytasz, zwiększasz zużycie okładziny chrząstki stawu. Zwiększają również obciążenie powiązanych mięśni żuchwy, w tym mięśni pterygoid, żwacza, skroni i mięśni brzusznych. Mięśnie te są często napięte, obolałe i wrażliwe na dotyk.

Typowymi objawami zespołu dysfunkcji TMJ są ból ucha, bóle mięśni żuchwy, ból głowy skroni, trzaskanie lub klikanie szczęki, trudności w otwieraniu ust i ból szyi. Jednak ludzie, którzy często zaciskają zęby, mogą również odczuwać zawroty głowy, nierównowagę i uczucie ucisku lub pełności w uszach i słyszeć trzaski.

Regularne zaciskanie szczęki może również wpływać na mięśnie Tensor Tympani i Tensor Veli Palatini. Mięsień tensor-tympani kontroluje ruch błony bębenkowej. Kiedy się kurczy, słyszysz dudnienie i trzaski. Często czujesz, że błona bębenkowa drży i wibruje jak skakanie na trampolinie. Tensor mięśniowy veli palatini kontroluje średnicę rurki słuchowej. A kiedy kurczy się, często czujesz nacisk lub pełnię w uszach.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból TMJ. Unikaj gumy do żucia i jedz łagodniej, aż ból ustąpi. Noszenie maski podczas snu może zmniejszyć stres i obciążenie związane z zacieraniem i zgrzytaniem zębami. A rozciąganie ust może złagodzić ból TMJ.

Usiądź w wygodnej pozycji. Teraz jak najdalej połóż język na twardym podniebieniu, utrzymując jednocześnie szczękę w pozycji schowanej. Trzymaj język i szczękę w tej pozycji i powoli i rytmicznie otwieraj usta dziesięć razy w ograniczonym obszarze. Po zakończeniu tego ćwiczenia rozgrzewającego otwórz usta tak daleko, jak to możliwe, w granicach bezbolesnych i utrzymuj pozycję otwartych ust przez około pięć sekund. Zrelaksuj się i zamknij usta na pięć sekund. Powtarzaj to ćwiczenie dwa do trzech razy dziennie.

Jeśli pomimo środków na majsterkowanie nadal cierpisz na ból TMJ i powiązane problemy, powinieneś skonsultować się z kręgarzem, który specjalizuje się w chorobach TMJ.