W tym prostym projekcie elementarnym będziemy eksperymentować z drożdżami. Zastanawiam się, czy wiesz, co to są drożdże? To rodzaj grzyba, który żyje na skórce wielu owoców. Łyżka drożdży zawiera miliony małych organizmów jednokomórkowych (są to bardzo proste organizmy). Organizmy te działają jak małe fabryki, biorąc cukier i wytwarzając alkohol i dwutlenek węgla. Jest to proces, który przekształca mieszankę ziarna i wody w piwo, a powstałe bąbelki są używane, aby chleb był lekki i puszysty. Przyjrzymy się warunkom wymaganym do wzrostu drożdży.

Jest to jeden z naszych prostych podstawowych projektów naukowych, w których nadzór dorosłych ma kluczowe znaczenie, ponieważ będziemy korzystać z ciepłej wody. Poproś dorosłego o pomoc w zagotowaniu wody.

Celem tego projektu naukowego jest znalezienie idealnych warunków dla rozwoju drożdży.

Czego potrzebujesz do tego eksperymentu:

 • podgrzewacz wody
 • Miarka
 • woda
 • 4 małe szklanki
 • suchych drożdży
 • 2 żaroodporne tace
 • Łyżeczka
 • Suszone granulki drożdży
 • Przezroczysty film
 • 3 gumki
 • 4 kolorowe naklejki, zielony, czerwony, niebieski i żółty
 • cukier
 • kostki lodu
 • nożyczki
 • kołek

Jak wykonać ten prosty elementarny projekt naukowy:

 1. Napełnij czajnik do połowy wodą.
 2. Zagotuj wodę, aby zabić wszelkie organizmy, które mogłyby zakłócać działanie drożdży.
 3. Teraz naklej naklejki na okulary.
 4. Ze względów bezpieczeństwa zaznacz również naklejki a (zielony), b (czerwony), c (niebieski) i d (żółty).
 5. Użyj łyżeczki, aby dodać poziomą łyżeczkę drożdży do każdego słoika.
 6. Teraz włóż taką samą ilość cukru do każdej szklanki.
 7. Umieść szklankę z żółtą kropką (d) w ciepłym miejscu.
 8. Wlać około 2/3 schłodzonej przegotowanej wody do każdej z pozostałych butelek w pozostałych szklankach.
 9. Wytnij kawałek przezroczystej folii dla każdej z pozostałych 3 szklanek, która jest około dwa razy szersza niż szklanki.
 10. Rozciągnij kawałek na szyi każdego pozostałego słoika i zabezpiecz go gumką.
 11. Umieść szklankę z zieloną kropką (a) w ciepłym miejscu.
 12. Wsuń szklankę z niebieską kropką (c) do jednej z misek i dodaj do niej zimną wodę i lód, aby było zimno. Gdy lód zacznie się topić, dodaj więcej lodu, aby woda była zimna.
 13. Teraz umieść szklankę z czerwoną kropką (b) w drugiej szklance i wlej bardzo gorącą wodę do miski. Poproś dorosłego o pomoc w tym. Woda musi być bardzo gorąca, ale nie może się gotować, w przeciwnym razie szkło może pęknąć. Gdy woda zacznie się ochładzać, dodaj dodatkową ciepłą wodę, aby utrzymać ją przez cały czas.
 14. Sprawdzaj okulary regularnie przez następne 2 godziny, zwracając uwagę na warunki dla każdego szkła, gdy się uruchomi.
 15. Rób dokładne notatki ze wszystkiego, co się dzieje.
 16. Czy możesz wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje?
 17. Jak tę wiedzę wykorzystać do pieczenia chleba?

Jeśli poprawnie wykonałeś ten prosty elementarny projekt naukowy, wydarzy się:

 1. Drożdże w słoiku, które trzymano w gorącej wodzie (czerwona, b), znajdują się w mętnej warstwie na dnie słoika, gdy drożdże zostały zabite przez gorącą wodę.
 2. W szklance, która była trzymana w zimnej wodzie (niebieska, c), na górze szklanki jest tylko niewielka piana, gdy zimno spowalnia drożdże. (Zastanawiam się, czy możesz sobie wyobrazić, jak te informacje mogą być przydatne dla piekarza).
 3. W szklance, która była trzymana w ciepłym miejscu (zielony, a), drożdże były karmione cukrem i wodą, a wytwarzany dwutlenek węgla powinien już pchnąć przezroczysty film w górę.
 4. Drożdże w ostatnim naczyniu (żółte, d) nie wykazują żadnych oznak aktywności, ponieważ drożdże suche hibernują i stają się aktywne tylko w obecności wody, cukru i ciepła. (Nie za gorąco, jak już zauważyliśmy, że przegrzanie zabije drożdże).

Ten prosty elementarny projekt jest dowodem, że nawet wykonanie najprostszych eksperymentów może nauczyć nas wszystkiego czegoś cennego. W jaki sposób to, czego się dzisiaj nauczyliśmy, może być dla nas praktyczne? W rzeczywistości od lat jest używany do pieczenia chleba, do produkcji wina i piwa.